středa 13. října 2010

Marsiliana a třikrát na stejné téma

Chystám se dát na blog krajiny malované v Toskánsku, ale chce to trochu uvést. Tyhle krajiny jsem namaloval na konci září během destidenního workshopu pořádaném Marce Dalessiem a Danielou Astone. Marcův blog sleduji, protože se mi jeho malování líbí a tak když dal napospas informaci, že pořádá workshop v Marsilianě, neváhal jsem. A stálo to za to. Marc i Daniela nejenom umí malovat, ale také umí učit. Krajina skvělá (no jo, Toskánsko), ubytování na zámku (Tenuta Marsiliana), společnost vybraná (převaha národnosti italské nad pěti dalšími národy, Čechů jeden a půl, já celej a Quido po mamince poloviční).

Důraz byla kladen na dvě věci: sight-size painting (podívejte se na Marcův blog, vysvětluje to jasně a stručně a je to skvělá technika) a values, nebo-li naše staré dobré české valéry... tedy pardon, francouzské valeurs. Jak se vlastně českými výrazy překládají (původně Munsellovy) value, chroma, hue...??? Valér, intenzita, odstín??? Tak nevím.

Malování dopoledne i odpoledne a když jeden den dopoledne pršelo, vystřihnul Marc za tři hoďky demo portrét a přitom vysvětlit zásady a u každého tahu štětce říct proč a jak. Za tři hodiny nádherná studie, jen zarámovat. Kdo umí, ten umí.

Daniela studovala na Florentské akademii, stejně jako Marc. Daniela jako Italka to má doma, Marc tam dorazil z USA. Akademie byla založena Američany, pak se jeden oddělil, založil ve Florencii další a pak tam přišli Rusové z Petrohradu, tak teď má Florencie ty akademie tři. Zpátky k Marcovi. Studoval dva roky biologii na Kalifornské univerzitě a pak přešel na malířství. Univerzitní výuka Marca v malířství spočívala v tom, že mu bylo řečeno, aby se vyjadřoval volně a bez zábran, byl revoluční a bořil tradice. Když zjistil, že to je podstata výuky a víc nic, našel si sám malíře, kteří umí malovat a učil se u nich. Pak vyrazil do Evropy a absolvoval Florentskou akademii.

Což mně připomnělo, jak jako o něco starší než desetiletý, jsa postižen touhou po malování, jsem se přihlásil do výtvarného kroužku při Domě pionýrů a mládeže v Praze 6. Dostali jsme výtvarné potřeby, pastelkami počínaje a konče přístupem k hlubotiskovému lisu. První námět byl dvůr JZD se zvířátky. Nahodil jsem perspektivu zdi kolem dvora a čekal, že mi učitel poradí s kompozicí. Neporadil. Sdělil mi, že se mám vyjadřovat bez zábran. Pak pochválil hnědou skvrnu vytvořenou mojí bezzábranovou sousedkou a řekl jí, že to je nádherný pes. Řekla, že to je kůň. Učitel se zkritizoval, že to hned nepoznal a jsa jat zoufalstvím, aby nepotlačil dívčin svobodný výtvarný rozlet připíchnul její čtvrtku na nástěnku jako vzorový výtvor. Příští týden už jsem na kroužek nepřišel.

No, do třetice všeho dobrého. Po návratu z Marsiliany jsem pln nadšení vyprávěl o workshopu a co jsem se tam všechno naučil mladé a mimořádně inteligentní dámě, které si velmi vážím. Dostala mě otázkou: A nemyslíš, že tyhle znalosti a schopnosti by mohli omezit spontánnost tvého výtvarného projevu? Teda to mě na chvíli zmátlo... Pak mě napadlo, že jedním z uměleckých oborů, ve kterém jsem neutrpěl naprosto žádné teoretické ani praktické školení či vzdělání je hudba. Tam bych se tedy mohl vyjadřovat zcela spontánně, bez svázanosti řemeslem a schopností ovládat techniku! A protože tahle moje dobrá přítelkyně je hudebně vzdělána a sama muziku provozuje na super úrovni, navrhnul jsem jí, že bych si tedy sednul k jejímu piánu a pustil se do toho, mohla by poslouchat. Řekla že jo... a když jí to došlo, strašně se vyděsila. Pochopila, že by šlo o uši, nervy i duševní zdraví. Takže jsme se nakonec shodli, že bez ovládnutí řemesla se člověk vyjádřit v daném oboru prostě nemůže. V opačném případě musí hrát jenom na náhodu nebo to teoreticky vokecat (to je dobrá technika, lidi se nechají zmystifikovat dost snadno). Je zajímavé, že u výtvarného umění to projde, v hudbě už moc ne. Tam to v horším případě končí fyzickým napadením naslouchajících, v lepším pak zařazením do Hvězdné pěchoty.

Což mi připomíná, že Marc i Daniela, kromě toho, že se nám intenzivně věnovali, denně sami malovali, aby nevypadli z formy. Marc kvůli tomu vstával denně v pět.

Tak příště už obrázky.

P.S. Stejně mě láká ta představa, že bych třískáním do piána vyjadřoval svoje rozhárané nitro... V zájmu lidstva: nepouštějte mě k piánu! Taky bych mohl zkusit balet...

2 komentáře:

  1. Ha, ha, very good as far as I understood, hope to see your paintings soon.Greetings from Berlin, best whishes, Maike

    OdpovědětVymazat
  2. Ta představa prostorného sálu, velkého pódia a Tebe sedícího před klaviaturou křídla...! Náhodou...proč ne ;)
    Dovolím si pochybovat že by si jen tak třískal do kláves. Nejdřív by jsi si osahal, a pak s důsledností Tobě vlastní hledal mezi černobílými pruhy tóny, které by charakterizovaly tu Tvoji rozháranost. Nebo rozhádanost?

    OdpovědětVymazat